sobota, 30 kwietnia 2016

Szkolenia ADR w Łodzi - Świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych czyli tak zwane świadectwo z czerwonym paskiem

Na wstępie informacja o szkoleniach ADR, które moja firma uruchamia od lipca tego roku. Szkolenia będą odbywać się w Łodzi w budynku znajdującym się przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 135. Informacje na temat szkoleń są zamieszczane pod adresami:

 
www.adr-lodz.pl
www.szkolenia-adr-lodz.pl
http://www.wlodarczyk-szkolenia.pl/szkolenia-adr-lodz/


           Dzisiaj chciałbym przedstawić informacje dotyczące „dokumentu z czerwonym paskiem”, który tak naprawdę nosi nazwę „świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych”, ale w dalszej części będę posługiwał się tą potoczną nazwą. Sprawy związane z tym dokumentem potrafią się nieraz pomylić. Powszechnie uważa się, że dokument ten dotyczy cystern, co nie jest do końca prawdą. Nie zawsze i nie w każdym przypadku cysterna musi posiadać dokument z czerwonym paskiem. Taka konieczność występuje tylko w przypadku cystern, które są równocześnie pojazdami, czyli w przypadku pojazdów cystern.
W przepisach ADR dokument z czerwonym paskiem opisany jest w ostatniej - 9 części, czyli części dotyczącej pojazdów. A co to jest pojazd. Nie siląc się na wyszukaną definicję można powiedzieć, że pojazd to konstrukcja dostosowana do tego, która może przemieszczać się w sposób bezpieczny po drogach i służąca do przewozu ludzi lub ładunków. A więc pojazd będzie zawsze miał koła, hamulce, instalację elektryczną, światła, zderzak itp., często kierownicę, akumulator, bak z paliwem, itd. Zgodnie z ADR pojazd służący do przewozu towarów niebezpiecznych w cysternach musi spełniać wymagania dla pojazdu zapisane w 9 części ADR i ta zgodność musi zostać potwierdzona dokumentem z czerwonym paskiem.
Według ADR wyróżnia się trzy typy pojazdów do przewozu w cysternach – FL, AT i OX. W zależności od typu pojazdu, muszą one spełniać wymagania nieco różniące się od siebie. Na przykład pojazd FL musi mieć między innymi tachograf iskrobezpieczny (Ex) i główny wyłącznik akumulatorów, a pojazd AT takich akurat wymagań spełniać nie musi. Pojazd AT wymagany jest m.in. do przewozu pewnych rodzajów oleju napędowego, a pojazd FL do przewozu benzyn czy gazu LPG. Jeśli wymagany jest pojazd FL, to nie można go zastąpić pojazdem innego typu. Jeśli wymagany jest pojazd AT to może być zastosowany pojazd FL lub OX. 
Czyli zgodnie z przepisami ADR każdy pojazd służący do przewozu towarów niebezpiecznych w cysternach musi posiadać dokument potwierdzający zgodność z wymaganiami ADR i tym dokumentem jest dokument z czerwonym paskiem. A jakie pojazdy mogą służyć do przewozu w cysternach ? To na pewno nie są tylko pojazdy cysterny takie jak naczepa cysterna czy autocysterna. To mogą być również ciągniki siodłowe, różnego typu podwozia do przewozu kontenerów cystern, podwozia typu BDF, czy nawet samochody typu Mercedes Transporter, wewnątrz którego może być przewożona mała cysterna przenośna.
Dokument z czerwonym paskiem jest zatem dokumentem wystawianym dla pojazdu a nie dla cysterny, choć w większości przypadków oznacza to to samo, bo w większości przypadków mamy do czynienia z pojazdem, który jest jednocześnie cysterną. Tak jak na poniższych przykładowych zdjęciach.



 

Ale na pytanie czy może być tak, że jest przewożony zgodnie z przepisami towar niebezpieczny w cysternie która nie ma dokumentu z czerwonym paskiem – na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Tak, takie przypadki mogą mieć miejsce. Kontener cysterna umieszczony na podwoziu, cysterna odejmowalna lub przenośna takich dokumentów mieć nie muszą a nawet nie mogą bo takie cysterny nie są pojazdami.
Takie cysterny nie mają kół, nie mają własnej instalacji elektrycznej – nie są zatem pojazdami. W takim przypadku cysterna nie będzie miała dokumentu z czerwonym paskiem, ale musi mieć pozytywną i ważną decyzję Transportowego Dozoru Technicznego zezwalającą na eksploatację. Ale pojazd, na którym tego rodzaju cysterny są przewożone musi dokument z czerwonym paskiem posiadać.
Kto sprawdza pojazdy czy spełniają wymagania zapisane w części 9 ADR? Robią to okręgowe stacje diagnostyczne. Po stwierdzeniu zgodności pojazdu z wymaganiami określonymi w części 9 ADR dla pojazdu FL, AT lub OX wystawiony jest przez stację diagnostyczną dodatkowy dokument. Jest on wystarczający do wystawienia dokumentu z czerwonym paskiem dla pojazdów, które nie są cysternami, na przykład dla ciągnika siodłowego. Dla pojazdów cystern wymagany jest dodatkowo, poświadczony za zgodność, protokół z pozytywnym wynikiem badania cysterny przeprowadzonym przez Transportowy Dozór Techniczny. Czyli obowiązują tutaj dwa schematy:


Dokument z czerwonym paskiem ma w tym przypadku datę ważności taką samą jak dokument ze stacji diagnostycznej, czyli może być wystawiony maksymalnie na jeden rok.




W przypadku pojazdu cysterny data ważności dokumentu z czerwonym paskiem nie może być późniejsza niż data ważności któregokolwiek z dokumentów stanowiących podstawę do wystawienia dokumentu z czerwonym paskiem. Ponieważ dokument ze stacji diagnostycznej wystawiany jest na jeden rok, to i ważność dokumentu z czerwonym paskiem nie może obejmować okresu dłuższego niż jeden rok. Ale jeśli wcześniej wyznaczony byłby termin badania dozorowego cysterny to rzecz jasna tylko do tego terminu byłby ważny dokument z czerwonym paskiem.
Zatem jeśli upływa termin ważności dokumentu z czerwonym paskiem dla pojazdu cysterny nie musi to oznaczać, że trzeba wykonywać badanie z udziałem inspektora Transportowego Dozoru Technicznego. Może to oznaczać konieczność badania na stacji diagnostycznej. Może też być i tak, że mimo że do badania na stacji diagnostycznej jest jeszcze prawie rok, termin ważności czerwonego paska mija znacznie wcześniej, bo wcześniej przypada termin badania dozorowego.