czwartek, 28 kwietnia 2016

szkolenia ADR w Łodzi - różnice pomiędzy zaworem oddechowym a zaworem bezpieczeństwa

        Na wstępie informacja o szkoleniach ADR, które moja firma uruchamia od lipca tego roku. Szkolenia będą odbywać się w Łodzi w budynku znajdującym się przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 135. Informacje na temat szkoleń są zamieszczane pod adresami:
www.adr-lodz.pl
www.szkolenia-adr-lodz.pl
http://www.wlodarczyk-szkolenia.pl/szkolenia-adr-lodz/

      A teraz temat główny, czyli różnice pomiędzy zaworami oddechowymi a zaworami bezpieczeństwa.


Zarówno jeden jak i drugi typ zaworu zabezpiecza zbiornik cysterny przed zbyt wysokim ciśnieniem, które mogłoby być dla zbiornika niebezpieczne. Ale zawory te różnią się w istotny sposób. Ich funkcje i działanie mimo wspólnych elementów są różne. W poniższej tabeli te różnice zebrałem.

Zawór oddechowy
Zawór bezpieczeństwa

Samoczynne otwieranie zaworu w czasie transportu, czy postoju jest rzeczą normalną i nie oznacza awarii, lub błędnej obsługi. Zawór oddechowy po to jest i tak jest skonstruowany, aby przy małych różnicach ciśnień pomiędzy wnętrzem cysterny a jej otoczeniem się otwierał.


Samoczynne otwarcie zaworu oznacza stan awaryjny, wynikający na przykład z nadmiernego napełnienia zbiornika. Przy prawidłowej eksploatacji cysterny nie powinno się pojawić w zbiorniku ciśnienie, które spowodowało by otwarcie się zaworu bezpieczeństwa

Zawór oddechowy działa przy małych różnicach ciśnień i po otwarciu wyrównuje ciśnienie wewnętrzne z atmosferycznym.

Zawór bezpieczeństwa działa przy wyższym ciśnieniu (znacznie różniącym się od atmosferycznego) i nie wyrównuje ciśnienia wewnętrznego z atmosferycznym, tylko obniża ciśnienie o kilka procent i ponownie się zamyka. Czyli na przykład ustawiony jest na ciśnienie otwarcie równe 4 bary. Wówczas się otwiera, ale gdy ciśnienie spadnie o niewielką wartość np. do poziomu 3,8 bara ponownie się zamyka.


Zawór oddechowy działa inaczej przy wywróconej cysternie. W tej pozycji zawór oddechowy uszczelnia się na tyle skutecznie, że napór cieczy zaworu nie otworzy. Czyli przy prawidłowo działającym zaworze oddechowym wywrócona do góry kołami cysterna nie powinna być źródłem wycieku produktu.


Zawór bezpieczeństwa działa tak samo, niezależnie od pozycji w jakiej się znajduje

Zawór oddechowy w cysternach ładowanych od dołu stanowi element biorący udział w procesie załadunku cysterny. Przez zawór oddechowy przepływają opary, które są następnie odprowadzane do zbiornika, z którego cysterna jest ładowana, albo do specjalnej instalacji odzysku

Zawór bezpieczeństwa nie jest elementem biorącym udział w procesie załadunku lub rozładunku. Stoi z boku tych procesów, nic go nie interesuje oprócz ciśnienia wewnątrz zbiornika. Ale przy prawidłowo prowadzonym załadunku nie powinno nigdy pojawić się ciśnienie wyższe niż ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa, wiec zawór bezpieczeństwa powinien pozostać zamknięty


Zawory oddechowe są montowane w cysternach posiadających na drugim miejscu w kodzie cysterny literkę G, a więc w cysternach najmniej odpornych na ciśnienie.

Zawory bezpieczeństwa są montowane w cysternach dla których określono wytrzymałość na ciśnienie i ma to odzwierciedlenie w kodzie cysterny, czyli na przykład w cysternach o kodzie L1,5BN, L4BN, L10BN itd. Cyfra w kodzie cysterny oznacza ciśnienie obliczeniowe zbiornika.

 
 

1 komentarz:

  1. Jeśli chcecie eksportować towary za wschodnią granicę to wiedz, ze musicie mieć certyfikat zgodności gost r. Te dokumenty załatwisz w CCRW czyli Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich.

    OdpowiedzUsuń